Anasayfa » Blog » Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir?

Ev ortamına nem değerinin ideal kabul edildiği değer yüzde ellidir. Bazen evin yapısı bazense bulunduğu bölge evdeki nem oranını yükseltmektedir. Nem oranının değiştiği fark edilmeyen evlerde küflenme, çürüme gibi olumsuz şeyler yaşanmaktadır. Bu tarz sorunlar evdeki rutubet nasıl giderilir? sorusunu akıllara getirmektedir. Rutubet sadece evdeki eşyalara ya da duvarlara zarar vermenin yanında evde yaşayanların da hayati sorunlar yaşamasına sebep olur.

Evde Rutubet Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Evlerde duvar dipleri, tavan ve köşelerde rutubet boya dökülmesi, ıslaklık gibi şekillerde kendini belli etmektedir. Rutubete neden olan bazı etkenleri sıralayacak olursak;

  • Ev inşaat aşamasındayken doğru ve kaliteli izolasyon kullanılmayan evlerde nem sorunu görülmektedir.
  • Kışın ısınmak için soba kullanılan evlerde ise genel olarak odanın kapısı kapalıdır ve diğer odalar serindir. Ev içinde su buharı fazla hissedilmesi nem sorununa sebep olmaktadır.
  • Havalandırma sıkıntısı yaşanan bodrum kat ve giriş katlarda daha fazla görülmektedir. 

Evdeki Rutubet Önleme Yolları

Evdeki rutubet nasıl giderilir? Sorusuna yanıt ararken evde kendinizin de yapabileceği birçok fikir sunulmaktadır. Buna örnek verecek olursak, deniz tuzunun nem çekme özelliğinden faydalanarak evin bazı kısımlarına deniz tuzu koyma önerilir. Sirke kullanımı da önerilmektedir.

Bazıları nemlenme sorunu olan evlerde duvarlara çay ağacı yağı sürülmesini önermektedir. Odalarına kedi kumu koyup kedi kumunun nem çekme özelliğinden faydalanmaya çalışanlar bile görülmektedir. Ayrıca biraz daha endüstriyel yaklaşım olan rutubet önleyen tabletlerde günümüz de artış göstermiştir.

Bütün yukarda saydığımız sorunlara üretilen yöntemler sizlere sadece geçici çözüm sağlar. Evdeki rutubet nasıl giderilir? sorusunun tecrübeli ve kesin çözümünü tecrübeli ekibimizle sizlere sunmaktayız. Firmamız nem tutan evler için nem kurutma hizmeti vermektedir. İsterseniz satın alın isterseniz kiralayın tercih sizlerin. Sizlerde evinizdeki nem sorunu için bizimle gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir